Arganový olej - přírodní zázrak

Arganový olej se získává z jader stromu Argánie trnité (Argania spinosa), který se vyskytuje výhradně v jihozápadní části Maroka. Tento vzácný strom se dožívá 150-200 let a dorůstá výšky až 10 metrů, je odolný proti horku a suchu. Za poslední roky výskyt těchto stromů klesl a zvláštností je, že se nepodařilo tyto stromy začít pěstovat v jiných místech na světě.
Jeho plody se podobají olivám a listy jsou výtečnou potravou pro kozy. Plody jsou z počátku zelené, s dozráváním se barva mění na jasně žlutou. Plod má 3 vrstvy - slupka, vnější dužina a skořápka s peckou, která obsahuje arganový olej.

Podle doby sběru a způsobu výroby se arganový olej dělí na potravinový a kosmetický.

Výroba arganového oleje je  prováděna manuálně ženami v berberských vesnicích a stále se zasazují o ruční výrobu pro zachování tradice a také pro zachování všech příznivých látek, které olej obsahuje.

 

SLOŽENÍ ARGANOVÉHO OLEJE

 • ESENCIÁLNÍ MASTNÉ KYSELINY – arganový olej obsahuje 20% nasycených a 80% nenasycených mastných kyselin. Patří mezi ně kyselina stearová, kyselina linolenová (30-33%-napomáhá při odbourávání tukových zásob, snižuje hladinu cholesterolu, antioxidační účinky, kosmetické účinky) a zejména kyselina olejová (45% - výrazně vyšší obsah má jen olivový olej). Tyto mastné kyseliny jsou nezbytné pro udržení fyziologický funkcí , ale nejsou v těle samy vytvářeny. Jejich přísun je zajištěn pomocí stravy. Tyto kyseliny představují základní materiál pro tvorbu a funkci buněčných membrán. Díky těmto kyselinám je posilována funkce jater, cév, srdce, lymfatický a nerovový systém, napomáhá při otocích, zánětech, a stimuluje krevní oběh

 • KAROTENOIDY – jedná se o přírodní antioxydanty, které bojují proti některým chorobám,napomáhají snižovat riziko tvorby rakoviny jako je rakovina plic, rakovina prostaty, nádor žaludku a zažívacího traktu. a poskytují také ochranu před chorobami srdce. Některé druhy karotenoidů pomáhají snižovat škodlivý cholesterol, který může způsobovat srdeční příhody nebo jiné cévní choroby.

 • SKVALEN – jedná se o přírodní organickou sloučeninu. Lidské tělo si jej vyrábí, skladuje a spotřebovává v játrech, mozku, slezině, ledvinách podkoží a reprodukčních orgánech. Skvalen je nejhojnějším zdrojem buněčného kyslíku. Arganový olej a i olivový olej obsahují 2x více množství skvalenu oproti jiným olejům.

 • STEROLY (fytosteroly) – arganový olej obsahuje zhruba 20% těchto sterolů a to zejména Alpha-Spinasterol a Schottenol, které se u jiných olejů vyskytují jen ve velmi malém množství nebo vůbec. Jedná se o přírodní látky, které udržují strukturu a funkci buněčných membrán a zabraňují vstřebávání části cholesterolu ze střev do krve a nevstřebaný cholesterol je tak vyloučen z těla.

 • TOCOPHEROL – látka bohatá na vitamín E, arganový olej obsahuje zhruba 600mg/kg (ve srovnání olivový olej 320mg/kg, vyšší hodnoty má olej z pšeničných klíčků). Vitamín E je silným antioxydantem, který omezuje aktivitu kyslíkových radikálů – snižuje pravděpodobnost jejich vzniku. Mají příznivý účinek na organizmus zejména na snižování vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny.
   
 • Kosmetický arganový olej

  • chrání pokožku před vysycháním a činí ji hebkou a vláčnou
  • zmírňuje proces stárnutí, vyhlazuje vrásky
  • výrazně napomáhá při léčbě lupenky, exémů a jiných onemocnění kůže
  • posiluje vlasy a nehty
  • napomáhá při problémech s akné