..něco málo o vůních:-)

Miluju vůně, velice ráda hledám stále tu, která mi bude nejbližší a se kterou budu ráda žít, hledám vůni, která bude celá já, která bude hovořit mojí řečí. O vůních si povídají ženy, slečny, divky zkušené i méně zkušené ve světě vůni. S nosíky, které dokáží dobře rozpoznat jednotlivé složky vůně i ty , které poznají jen to, že tato vůně je jim příjemná a cítí se s ní dobře. Tyto stránky miluju, protože v jednotlivých recenzích zjistíte, co kdo má rád a pokud chcete vůni vyzkoušet, není nic jednoduššího, než najít tu z dam, která nabízí k prodeji třeba jen vzoreček, abyste mohla zjistit, zda si právě s touto vůní sednete. Hledejte na stránkách  www.Arome.cz

Ze stránek paní Ady jsem vybrala dvě recenze na vůně, které miluji já. Předkládám Vám tyto recenze jako malou ukázku toho, co na

najdete

prvá z vůní je pro mě nádherná, netuctová. Sice v diskuzi k recenzi se objevil takovýhle názor
cituji:

„…z papírku mi připadala fakt pro tu přísnou dámu, která už má svá léta, ale bohužel to nenese s nadhledem. možná se na kůži nějak zajímavě rozvoní, ale neměla jsem odvahu to zkoušet, možná až pořídím ty černé šaty a začnu zatrpkle obhlížet okolí....“

konec citace
S názorem bych mohla polemizovat, ale parfém je záležitost silně důvěrná, respektuji jej. Já si myslím, že je tato vůně nadčasová a její nositelce může být třeba jen veselých dvacet let.

Vůně se musí umět nosit.

 

Takže má první oblíbená

 

Eau du Soir Sisley
(1990)

Složení:
HLAVA - mandarinka, grapefruit, jalovec, chejr
SRDCE - �šeřík, jasmín, růže, konvalinka
ZÁKLAD - �pižmo, ambra, cistus, pačuli

Chabé znalosti francouzštiny mi nedovolují pochopit, jestli "eau du soir" znamená "vůně večera" nebo "vůně na večer". Nicméně dalo by se to pochopit tak i tak. Soir je taková ta klasická, elegantní vůně, kterou jsme až příliš často zvyklí cítit na rozložitých dámách v černých šatech a s přísnými vráskami kolem úst. Což je docela škoda, protože při správném použití (k vhodnému oblečení, příležitosti a ve vhodném množství) vynikne její elegance.
Podobu vůně v tomto případě určuje hlavně srdce - pokud víte, jak voní ylang-ylang a umíte si k němu domyslet hořkou pomerančovou vůni, trochu pačuli, těžší květinové vůně, koření a ještě jednu špetku chyprového větvičníku a jednu špetku kadidla, máte Eau du Soir víceméně pohromadě. Nevím jak na ruce, ale na papírku se celkem statečně držela i svěží hlava a tak přestože má vůně v základu ambru, působila spíš chladně. Hodila by se tedy na letní večer. Kromě ylangu bych identifikovala i jasmín a konvalinku uvedené ve složení, ale bez toho složení by mě nejspíš nenapadly.
Základ je průsvitně pačuliový - zemité tóny a pižmo.

Hezky vysvětlené složení parfému, že ???
Tato vůně je má srdeční záležitost, je božská, ale pekelně drahá-))

 

 

 

Pokud chcete číst dál, mám tu recenzi na druhou moji favoritku ze světa vůní a tou je

 

White Linen Estée Lauder
(1978)

Složení: (ověřeno)
HLAVA - bulharská růže, jasmín, konvalinka
SRDCE - �fialky, kosatec
ZÁKLAD - �vetiver, mech

Silně mýdlová vůně. A to tak, že prakticky čistě mýdlová, ostatní složky jako by v ní ani nebyly. Opravdu jsem se snažila, ale nevycítila jsem je tam - na papírku to zkrátka dopadlo špatně, jak se u aldehydovek často stává. Kdyby White Linen opravdu voněla takhle, člověk by s ní voněl asi jako čistě vykoupaný a do čistého, ještě naškrobeného prádla oblečený člověk. Simulátor dojmu čistoty.
Při nejbližší příležitosti se pokusím White Linen zkusit na kůži.

Konečně došlo na řádnou zkoušku White Linen na kůži. V oficiálním popisu této nesmrtelné klasiky z roku 1978 se dočtete, že ztělesňuje "křehkost vypraného povlečení v letní den a chladnou svěžest bílých květin a čerstvé zeleně. Růže, fialky a kosatec vytvářejí elegantní harmonii, nezávislou na ročním období." Popis je velmi trefný a absence řečí o sebevědomých sexy ženách, které vědí, co chtějí, velmi sympatická.
Oficiální složení nezdůrazňuje, že White Linen je aldehydová vůně, přesto právě to je pro ni typické - je to jedna z dobře známých, klasických aldehydovek. Proto to vyprané povlečení a proto moje intenzivní mýdlové dojmy z papírkové zkoušky - minimálně první půlhodinu, spíš hodinu, prakticky nic jiného než aldehydovou mýdlovost neucítíte. V současnosti jsou aldehydové vůně spíš okrajovou skupinou, nejsme na ně zvyklé a dojmy tak často bývají negativní nebo ambivalentní; White Linen není průměrná líbivka a pokud vám termín "aldehydová vůně" moc neříká, určitě nekupujte bez zkoušky.
Když se White Linen trochu rozleží, je z ní asi nejvíc cítit kosatec a vetiverovo-větvičníkový, tedy chyprový, základ. Není to rozhodně čistá, ostrá chyprovka, ale to vlhce zelené, dřevité chypre tam je. Květiny celek způsobně dokreslují, aniž by některá dominovala. Najdete především růži a mile starodávně pudrovou vůni fialek.
White Linen je jako uléhat do postele u babičky. Nejdřív vás zaskočí ostrá mýdlová vůně a naškrobená tuhost čistého povlečení, jímž vám povlékla peřiny. Neklidně se vrtíte a stýská se vám po vašem městském bytě, synteticky provoněném Brisem a cíchách vymáchaných v aviváži "Jarní kvítí". Ale najednou se pořádně nadechnete a ta jednoduchá mýdlová vůně vás začne uklidňovat. Zvenku k vám vánek nese vlhké aroma zelené zahrady a záhonků růží a nenapodobitelnou, teple-chladnou vůni léta na venkově. Těsně před usnutím si uvědomíte, že se blaženě usmíváte, a ráno se probudíte vyspané pěkně do růžova a místo do zalidněných ulic se jdete projít na louku.
White Linen je vhodná pro všechna roční období a ačkoli běžně bývají aldehydovky doporučovány ženám aspoň nad 30, klidně ji vyzkoušejte i je-li vám patnáct

 

Vidíte, o vůních se musí mluvit především v přirovnáních, pokud parfém neznáte důvěrně od známé nebo nejste jeho nositelkou.

 

Mohu-li doporučit, zajděte na tyto stránky, mě upoutaly a vracím se na ně často. Pokaždé tam je něco nového zajímavého.